۰۹۱۲۸۳۸۳۵۴۲

فیلم برداری حرکتی

فیلم برداری حرکتی
فیلم برداری حرکتی یا تصویر برداری حرکتی در واقع به معنی ثبت فیلم یا تصویر در حال حرکت و جنبش است که در این حالت دوربین نمی تواند ثابت قرار بگیرد.
فیلم برداری حرکتی به کمک 4 ابزار تخصصی در حوزه فیلم برداری و تصویربرداری انجام می شود:
1/فیلم برداری حرکتی با کرین:
دوربین کرین شامل یک بازوی بلند است که روی ستون وسط آن سکوی چرخدار وصل می باشد و به دوربین اجازه می دهد در سر دیگر بازو و روی بلندی قرار بگیرد و از زمین به ارتفاع حداقل ۲ متری برسد کرین بیشتر برای فیلم برداری از صحنه ها است کرین( crane ) کلمه ایست انگلیسی به معنی جرثقیل یا بالابر اما کرین دوربین (camera crane) وسیله ایست شبیه الاکلنگ با این تفاوت که یک طرف آن بزرگ و طرف دیگر آن کوچک است که دوربین در انتهای طرف بازوی بزرگ آن قرار میگیرد و در نتیجه برای ایجاد تعادل در طرف بازوی کوچک آن به میزان لازم وزنه قرار میدهند تا به حالت تعادل قرار گیرد .
انواع کرین برای فیلم برداری حرکتی
فیلم برداری حرکتی با کرین مکانیلی
فیلم برداری حرکتی با کرین برقی
فیلم برداری حرکتی با کرین هیدرولیک

2/فیلم برداری حرکتی با هلی شات/هوایی:
مجموعه نماهای هوایی با نام بین المللی هلی شات به نمایه های تصویری که از ارتفاع گرفته میشود اطلاق میگردد. یعنی بسته به نیاز کاربر یا کارفرما از سطح تا ارتفاع مورد نیاز یا فقط در ارتفاع، عکس یا فیلم مورد نظر گرفته شود. که نوع کار می تواند عکس برداری هوایی یا شات های هوایی شامل فیلم برداری و تصویربرداری هوایی باشد.
در سال های اخیر توجه شرکت های تبلیغاتی و متخصصان هنرهای تصویری بیش از پیش به این نوع از پهپاد ها ی ثبت تصویرجلب شده است و لذا روزانه پیشرفت چشم گیری در امکانات و پرواز این نوع از پرنده ها مشاهده می کنیم.
3/فیلم برداری استابیلایزر:
یک لرزش گیر دوربین ( camera stabilizer یا camera mount) وسیله ای است که با شیوه ی خاص خود، از حرکت های ناخواسته ای که لرزش نامیده می شوند جلوگیری می کند و یا به نوعی آن را جبران می کند و برای دوربین های کوچک دستی مثل یک مهارکننده در برابر بدن فیلمبردار عمل می کند. در تصویربرداری های حرکتی هم برای جلوگیری از لرزش های آزاردهنده که ممکن است در حین ثبت تصویر رخ دهد از دو ابزار نام برده یعنی استابیلایزر و گیمبال استفاده می کنند.
نوع زیاد استابلیزرها و گیمبال ها در طراحی به این دلیل است که بتوانند بهترین و بیشترین نماهای ممکن در یک فیلم استفاده شوند همین امر سبب تنوع سبک های فیلمبرداری و همچنین تنوع لوکیشن ها در حین فیلمبرداری می شود و همیشه با این سوال که کدام استابیلایزر در این شرایط بهترین کارکرد را دارد؟ همراه است.

4/فیلم برداری استدی کم:
استدی کم(steady cam) یکی دیگر از ابزار های فیلمبرداری و تصویربرداری برای جلوگیری ار لرزش های بی موقع دست است.
استدی کم از سه قسمت 1/بازوی ارتجایی 2/نگهدارنده و لوازم دوربین 3/جلیقه تشکیل شده است.
بازوی ارتجایی دارای دو بازوی کوچک است که با خنثی کردن وزن دوربین و وسایل ، توسط سیستم فنر بندی خود باعث حذف تکان ها و ضربه های دوربین می شود وبه عبارت دیگر بازوی ارتجایی مدام توسط (sled) میله نگهدارنده پایین کشیده می شود و تصویر بردار هم قسمت بالای sled را نگه داشته است در نتیجه قدرت sled روی بازو بیشتر از قدرت بدن تصویر بردار روی بازو است.
درsled یا قسمت نگهدارنده دوربین بازوی متحرک روی نقطه ثقل نصب می شود و دوربین در بالا و مانیتور و موتور و باطری در پایین طوری قرار می گیرند که تعادل کاملا بر قرار باشد برای تنظیم خیلی دقیق نطقه ثقل استدی کم های پیشرفته دارای موتوری هستند که بوسیله دسته کنترل یا کنترل از راه دور ذره ذره باطری را که حکم وزنه را دارد جا به جا می کند تا نقطه ثقل دقیقا کشف شود با این موتور می توان در هنگام کار و میان شات نقطه ثقل را تغییر داد . به عنوان مثال در فیلم برداری فیلم از طرفی به طرف دیگر میرود و تعادل وزن را تغییر میدهد.